Osiguranje internetom
Osiguranje internetom

Dunav osiguranje još uvek nije na prodaju

06 Jan 2017 Komentara (0)Novosti / Novosti iz osiguranja / Dunav osiguranje / Dunav Grupa /

Dunav osiguranje još uvek nije na prodaju

Izvor: Politika

Naime, na prodaji ove velike osiguravajuće kuće u državnom vlasništvu MMF još uvek ne insistira. Bar ne vidljivo iz zvanično objavljenih izveštaja nakon sprovedenih revizija. U izveštaju nakon šeste revizije iz decembra prošle godine navedeno je da je Dunav osiguranje sproveo dijagnostički pregled kako je bilo i dogovoreno do kraja novembra i da će „korektivne akcije biti realizovane, po potrebi”.
 
U Ministarstvu finansija kažu da je sa MMF-om dogovoreno da se prvo uradi nezavisna dijagnostička studija poslovanja radi utvrđivanja finansijske pozicije i rezultata poslovanja. Oni naglašavaju da je konačan izveštaj završen i da se nakon dodatnih zadataka koje treba da sprovede angažovani konsultant u prvom kvartalu ove godine treba dobiti potpuna slika o Dunav osiguranju, o njegovoj konkurentskoj poziciji i o mogućnostima za poboljšanje performansi. Sve navedene aktivnosti predstavljaju prethodne radnje za formalno otpočinjanje procesa privatizacije. Inače, sam proces je vremenski zahtevan, jer je potrebno najmanje od 12 do 18 meseci za njegovo okončanje. Dosadašnja iskustva ukazuju da postupci privatizacije, uobičajeno, traju barem oko 18 meseci. Odluka o početku realizacije postupka privatizacije kapitala u Dunav osiguranju je, u skladu sa zakonom, u isključivoj nadležnosti Vlade Srbije, odgovaraju u resornom ministarstvu na naše pitanje o prodaji.
 
O eventualnoj privatizaciji Dunav osiguranja priča se već godinama, a povod za to su loši rezultati poslovanja. U 2013. godini gubitak je iznosio gotovo 4 milijarde dinara, a 2014. godine 1,4 milijarde dinara. Iste godine država je odlučila ili bolje rečeno morala da ga dokapitalizuje sa čak 4,8 milijardi dinara. To je, naravno, omogućilo da već u 2015. godini ovo osiguranje posluje s dobitkom i to od 370 miliona dinara. U prvih 9 meseci 2016. godine dobit je iznosila 1,17 milijardi dinara.
 
Zbog ovakvih poslovnih rezultata, ali i viška zaposlenih, kojih je 3.000 što se procenjuje kao duplo više od optimalno potrebnog, nepoznanica je koliko država može para da dobije njegovom prodajom. Stručnjaci kažu da je trenutna vrednost na berzi oko 100 miliona evra, računajući očekivanu konverziju društvenog kapitala u akcijski. Naime, iako je država vlasnik 94% akcija, u Centralnom registru hartija od vrednosti 51,85% kapitala se vodi kao društvena svojima koja nije iskazana u akcijama što je takozvani nenominovani kapital.

Pošaljite komentar

Prijavite se na našu mejling listu

Želite da povremeno dobijate aktuelne informacije iz oblasti osiguranja?