Osiguranje internetom
Osiguranje internetom

Kako do investicije: Uloga osiguranja u dobijanju investicija

11 Feb 2020 Komentara (0)VIB / VIB broker / posrednik u osiguranju / posredovanje u osiguranju / investivije / osiguranje investicija /

Kako do investicije: Uloga osiguranja u dobijanju investicija

Izvor: VIB

Zašto je investitorima važno osiguranje?
 
Bilo da se sa na strani investitiora nalazi druga kompanija, fond za investicije ili banka, jedno je sigurno: svi žele da zaštite svoja sredstva! U poslovnom svetu postoje razni tipovi jemstva i garancija, ali da li oni zaista pomažu ukoliko je novac izgubljen? Pa, i ne baš. Zato se insistira na osiguranju.
 
Dobro koncipirana polisa osiguranja pruža zaštitu investitoru, a pokriće kompaniji u koju se investira. U velikom broju slučajeva, kada investitor razmatra ulaganje sredstava u neku kompaniju ili startup, osiguranje nije na zvaničnoj listi stavki koje se proveravaju.
 
Međutim, dalje tokom procesa, on čak može i zahtevati da se pribavi polisa osiguranja. (Izvor: VC-list) Neretko je reč o nestandardnim rešenjima u osiguranju, kao što je na primer osiguranje direktora i članova uprave. 
 
Kao ne biste došli u situaciju da gubite vreme i novac uzimajući polisu osiguranja u poslednjem trenutku, potrebno je da proverite postojeću D&O polisu ukoliko je imate, ili da pronađete pouzdanog brokera koji će napraviti jednu za vas.
 
Kako do investicije: koje polise osiguranja se najčešće traže?
 
Tip traženog osiguranja može razlikovati od investitora do investitora, a može zavisiti i od industrije u kojoj kompanija koja dobija investiciju posluje. Ipak, postoje neke polise koje su “najpopularnije” kod investitora.
 
1. Osiguranje od odgovornosti direktora i članova uprave – štite kompaniju i privatnu imovinu direktora i članova uprave od finansijskih gubitaka zbog tužbi. Nalazi si ne spisku zahteva investitora, prilikom odobravanja sredstava.
2. Osiguranje objekata u izgradnji i montaži CAR/EAR – za kompanije koje posluju u okviru građevinske industrije. Obavezni je deo ugovora o izgradnji. Štiti kompaniju od materijalne štete i štete pričinjene trećim licima, a investitoru je važno jer ga može zaštititi od gubitka profita.
3. Osiguranje od prekida rada – osiguranje od finansijskog gubitka nastalog zbog neplaniranog prekida rada kompanije. Pojavljuje se kao zahtev banaka, prilikom finansiranje proizvodnje. Takođe se sreće i u ugovoru o zakupu maloprodajnog objekta, posebno u slučaju tržnih centara.
4. Osiguranje imovine – banke često traže da se osigura imovina, a zatim polisa vinkulira u korist banke. U slučaju nastanka štete, naknada po osnovu te polise biće isplaćena banci ili osiguraniku uz saglasnost banke. 
5. Sajber osiguranje – osiguranje od odgovornosti za štetu nastalu usled sajber napada, sajber iznuda i krađe i zloupotrebe podataka. Vrlo često se traži IT kompanijama prilikom zaključivanja ugovora sa klijentima i u kombinaciji sa osiguranjem od profesionalne odgovornosti.
6. Osiguranje od profesionalne odgovornosti – osiguranje od odgovornosti za propuste nastale prilikom pružanja profesionalnih usluga. U nekim delatnostima je ova vrsta osiguranja obavezna zakonom, dok se u drugim obično traži u ugovoru o pružanju usluga.
7. Osiguranje od opšte odgovornosti –  štiti kompaniju od odgovornosti za situacije kada neko od zaposlenih svojim radom uzrokuje povredu trećeg lica, ili im ošteti imovinu. Najčešće se pojavljuje kao obaveza zakupca u ugovoru, bilo da je reč i iznajmljivanju poslovnog prostora ili maloprodajnog objekta.
 
Iako se tipovi polisa osiguranja koje se zahtevaju mogu razlikovati od ugovora do ugovora i od industrije do industrije, one će biti sve traženije i apsolutno nezaobilazne. Pripremite se na vreme i saznajte na koji način možete omogućiti da ove polise rade za vas.

Pošaljite komentar

Prijavite se na našu mejling listu

Želite da povremeno dobijate aktuelne informacije iz oblasti osiguranja?